İhaneti Gördüm

Şu sıralar Türkiye’nin gündemin de sıkça konuşulan, tartışılan ve içimizi yakan bir konu hakkında bir kaç satır bir şeyler yazmak istiyorum. Meraklanmanıza gerek yok yıllardır kanımızı emen ve sömüren TERÖR ‘den bahsedeceğim. Hangi ülke vardır ki, ülke evlatlarını terör uğruna bizler gibi heba etmiş, ölümlerine engel olamamış. Ben kendim de Güneydoğu’da askerliğimi yaptım. Bilirim koşulllarını, orada ki askerin durumunu, komutanların tutumunu. Vatanımız için ne cefalar çekildiğini iyi bilirim.

Terör nedir sizce ? Sadece insanin insanı öldürmesi mi ? yada Kürt-Türk sorunu mu ?
Elbette bunlar değil.
Terör, o kadar derin bir konudur ki içinde boğulup gitmemek imkansız gibi. Kolları tahmin edilemeyecek yerlere kadar uzanır. Siyasete, ticarete, ülkelere, kişilere vs. vs. vs..

Geçen hafta okuduğum bir kitabı paylaşmak istiyorum. Bu kitap tam da şu sıralar terör konusunun neden başımıza musallat olduğunu objektif ve yalın bir dille anlatıyor. Kitap yazarı Erdal Sarızeybek. Hani şu Tv lerde de yayımlanan Kan Uykusu programında konuşan komutanlarımızdan.

Kitaba gelince ; bence çok ciddi iddialara sahip. Kitabın muhataplarının -komutanımızdan söylediği gibi- kaçacak delik aramaları gerekli.

Ihaneti Gordum

Kitabın içeriği sizleri dehşete düşerecek cinsten. Şok olmaya hazır olun. Bir solukta okuyup bitirdim kitabı. Çaresizlik ve gelecek günlerin belirsizliğini de içimde daha da çok hissettim.

Öncelikle izlemedi iseniz DVD sini satın alarak mutlaka Güneydoğu ‘da görev yapmış komutanlarımızın bilgileri ile derlenmiş olan bu belgesel i izleyin.

Kitabın yazarı olan komutanımız Erdal Sarızeybek e ait TV ‘lerde de yayımlanan konuşmlarına aşağıdaki videolardan ulaşılabilir.

Kitabi ile ilgili soruları yanıtlıyor komutan ;

Kan uykusu programında ki açıklamaları;

çeşitli mecralarda kitap hakkında yazılan düşünceler ise ;
“Türk yakın tarihini anlamak için o dönemi yaşayanların anılarını objektif bir şekilde yazmaları gerekir. Askerler, siyasiler, üst düzey bürokratlar başından geçenleri genç kuşaklara aktarırsa gelecekteki yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilebilir.
Ülkemizde başından geçenleri objektif bir şekilde anlatan ve yazanlardan biri de emekli albay Erdal Sarızeybek’tir. Bir önceki kitabı “Ya Gazi Paşa Duyarsa” ile tüm şimşekleri üzerine çeken ve yazılamayanları yazan Sarızeybek bu kez ihaneti sorguluyor.
PKK terör örgütünün 1980’lerden günümüze kadar sarmaşık gibi nasıl boy attığını ve ona bilmeden (!) de olsa yardım eden siyasi, askeri tüm yetkilileri mercek altına alıyor. Turgut Özal’dan Tayyip Erdoğan’a, askeri bürokrasiden diğer yetkililere bu sürece dahil olmuş herkes Sarızeybek’in kaleminden nasibini alıyor.

Kitabın bir diğer çekici noktası da Cem Ersever olayı. Ersever’i eroin işine kimlerin soktuğu, kimler tarafından öldürüldüğü, Doğu Anadolu’daki rantın nasıl ve kimler tarafından bölüşüldüğü ve kaçakçılık faaliyetlerinin nasıl organize edildiği kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.
“İhaneti Gördüm” yakın tarihin kirli sayfalarını gösteren, PKK olgusunun perde arkasındaki isimleri yansıtan, bu ülkeye ihanet edenleri resmeden çarpıcı bir çalışma.”

Yoruma Kapalidir.